rezidence

 

současné

Marie - Luisa Purkrábková

Po prolomení ticha

Diskuze, reportáže, podcasty, rozhovory, dohody, kompromisy, proklamace, propagace, prezentace, maily, zprávy, reakce. Jsem zajatcem témat, které jsem vyslovila. Adrenalin, emoce, vzpomínky. Autobiografický introspektivní výlet po spáleném nervovém oběhu. Reflexe jako hlavní tvůrčí prostředek. Co se skrývá za články a výstupy na konferencích? Co přichází po prolomení ticha?

budoucí

~~ hybridity ~~ opencall ~~

 info tu níže

minulé

Tereza Silon

Výzkum směrem k performanci a textu. 

 

HORNY se zabývá mytologickými, folklorními a imaginativními queer možnostmi a asociacemi. Ty přepisují a dotvářejí, rozplétají a znovu spřádají významy starých příběhů a entit a jejich vztahů. Nelineárně.

Skrze fyzický a somatický výzkum pracuje s rostlinnou i energickou medicínou a asociativními propojeními mezi zvířecími, mytickými, rostlinnými a queer těly. Nervový systém jako archív.

Rostliny jsou se svým stářím vstupem do jiného plynutí času, jsou hravé i seriózní. Léčivo, jedy i entity, se svou vlastní moudrostí, žádostivé, vztahující se.

´Horny´je v angličtině výraz, který se dá překládat mnohočetně. A právě s touto mnohočetností si Silon hraje. ´Horny´jako rohaté*í (rohatá zvířata i výraz pro ďábla), ´horny´jako přídavné jméno slova ´nadrženost´. Krev jako pouto a jako překlad životní síly. Vztahovost, její radostnost i temná, kyprá zákoutí a hladovost či moc jsou důležité aspekt mnoha otázek, stejně jako stud a to, co dokážeme a nedokážeme a chceme nebo odmítáme formulovat a to, co zůstává a nebo může být vyjádřeno jen v náznacích.

Neurotic & Glitter Subjectivity

Neurotic & Glitter Subjectivity je doku-fikční divadelní instalace na základě textu Neurotic&Glitter Subjectivity (deníkových zápisků Ondřeje Trhoně).  Hrají si s nekrokracií, hnilobou, vanitas, looperem, kompostem, motivem nihilistické hostiny; zabývají se tématy ega, sebe-odhalování, nudy. 

Tvůrci a tvůrkyně: Anna Chrtková, Anna Prstková, Vojta Vávra a Adam Kratochvíl - sdružení pod platformou Bazmek Entertainment

 Ludomir Franczak

Ludomir Franczak je multidisciplinární umělec, který pracuje s výtvarným uměním, performance a divadlem. Jeho díla byla uvedena v galeriích, na veřejných prostranstvích a festivalech v Polsku i v zahraničí. Jeho hlavním zájmem je otázka paměti, identity a environmentálního aktivismu. Prostřednictvím intermediálních aktivit vytváří složité projekty, využívající jak vizuální umění, tak historii nebo literaturu. Projekt, který vzniká ve spolupráci s Cross Attic se zabývá dahomejskou Amazonkou Guttou, jejíž ostatky jsou vystavené v Hrdličkově muzeu v Praze. Cílem projektu je zjistit kdo byla Gutta a zároveň otevřít debatu nad tím, co dělat s její vystavenou kostrou v postkoloniálním kontextu.

Dávid Somló

Dávid je interdisciplinární maďarský umělec žijící v Budapešti. Ve své tvorbě se věnuje výzkumu zvuku, prostoru a mezilidským interakcím. Pohybuje se na hraně performance  ~ instalací ~ intervencí většinou v site - specific kontextu.

 

Ve Visegrádské rezidenci v Cross Attic se věnoval výzkumu potichého zvuku a non-verbální komunikaci ve tmě, ať už mezi performerem a muzikantem, nebo mezi uměleckým procesem a diváky.

Skupina splněných přání

Neformální uskupení zabývající se principy péče, spolupráce a skupinových vztahů.

 

Přejeme si nežít jako individualisti - nevnímáme se jako komplexní dokonalé bytosti, které nepotřebují pomoc a zároveň pomoc nenabízejí

Přejeme si vytvářet a kultivovat vzájemné vztahy v rámci otevřené, dlouhodobé skupiny

Přejeme si žít v hejnu/smečce/mraku 

Přejeme si rozšířit svou uměleckou praxi i mimo produkci děl

 

Iniciováno Matyášem Grimmichem, Karolínou Schön, Sárou Märc

HYENAZ 

Uměleckého duo Kathryn Fischer aka Mad Kate a Adrienne Teicher působí v Berlíně. Zaměřují se na zvukovou a pohybovou tvorbu. Imerzivní představení, taneční skladby, zvukové scény, performativní instalace a audiovizuální díla, která produkují, využívají terénních nahrávek shromážděných v procesu site-specific prací.

 

open-call

současné

~ hybridity opencall ~

Rezidence 

(((kdy))) červen 2022 ~ až dva týdny

(((kde))) Cross Attic, Plynární 27, Praha 7 (nenabízíme možnost ubytování)

(((deadline pro přihlášení))) 29.5. 2022

(((výsledky opencallu))) 31.5. 2022 

(((Jak se adaptovat na přicházející a již existující krize? Přehodnocení naší lidské pozice a transformace lidsko ~ ne-lidských vztahů se nabízí jako možná cesta. Namísto ukazování si na krizi, můžeme využít naší kreativity a zkusit změnit svět)))

(((Hledáme ))) 2-3 jednotlivce či kolektivy věnující se uměleckému výzkumu ve spolupráci s ~či~ pro ne-lidské aktéry  ~ na formě nezáleží, vítáme performance, instalace, texty, workshopy či něco mezi tím

(((nabízíme))) základní technické zajištění, produkční výpomoc, specifický prostor ke zkoušení ~ sházení ~ přemýšlení ~ prezentaci, možnost kurátorských či dramaturgických konzultací, možné navázání dlouhodobé spolupráce, +/- 5.000 kč honorář (závisí na množství vybraných projektů)

(((přihlášky)))

hybridity_ opencall.png

Potřebujete prostor?

Cross Attic je otevřen umlěkyním i umělcům se zájmem o performativní i interdisciplinární tvůrčí výzkum a produkci, stejně jako zájemcům z neumělecké veřejnosti. Nabízíme prostor ve specifických prostorách a se základním technickým vybavením. Vzhledem k venkovním teplotám je místo nejlépe obyvatelné zhruba od března do půlky června a od září do listopadu.

 

Máte-li zájem, ozvěte se nám, abychom se domluvili na prohlídce i podmínkách.

 

kinship